امروزه در بازار تجهیزات اندازه گیری، طیف گسترده ای از تسترهای مقاومت زمین در دسترس هستندکه این تجهیزات از نظر طراحی، ویژگی ها و پیچیدگی تفاوتهایی با هم دارند و شامل مدل‌های کوچک دستی و همچنین ابزارهای بزرگ‌تر صنعتی میشوند. قیمت این محصولات نیز از چند صد تا چند هزار دلار متغیر است. در این مقاله، ما چندین سوال مهم را مورد بررسی قرار می دهیم. هنگام انتخاب تستر مقاومت زمین هدف ما کمک به شما در انتخاب ابزار مناسب برای کاربرد و نیازهای خاص شما است.

س: آیا باید به طور مرتب مکان ها را از نظر مقاومت مخصوص خاک آزمایش کنید؟ اولین – و احتمالاً مهمترین – سؤال این است که آیا نیاز فعلی یا آینده شما به آزمایش مقاومت مخصوص خاک نیاز دارد. زیرا این نوع تست، دستگاه مقاومت زمینی را که نیاز دارید تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر کار شما شامل طراحی و یا نصب سیستم های زمینی جدید است، آزمایش مقاومت مخصوص خاک یک ضرورت است. ابزار طراحی شده برای تست 4 قطبی (که به آن تست 4 نقطه ای نیز گفته می شود) برای این کاربرد مورد نیاز است. یک تستر 4 قطبی ارزان قیمت، نتایج اندازه گیری را بر حسب اهم ارائه می کند. سپس می توانید از این قرائت برای محاسبه دستی مقاومت مخصوص خاک استفاده کنید که معمولاً به صورت اهم/سانتی متر یا اهم/متر بیان می شود. ابزارهای پیچیده تر شامل فرمول های داخلی برای محاسبه مقاومت خاک با استفاده از روش Wenner یا Schlumberger هستند. اگر به طور مرتب نیاز به انجام آزمایش 4 پل دارید، ابزاری را خریداری کنید که به طور خودکار مقاومت خاک را محاسبه کند. این باعث صرفه جویی در زمان و حذف خطاهای احتمالی ریاضی می شود.

س: چه نوع سیستم های زمینی را آزمایش خواهید کرد؟ سوال بعدی بطور مشخص شامل انواع سیستم های زمینی است که شما آزمایش خواهید کرد. آیا این شامل سیستم های کوچک مانند مسکونی یا سیستم های بزرگتر و پیچیده تر مانند تاسیسات تجاری، صنعتی، مخابراتی یا برق قدرت می شود؟ برای نشان دادن اهمیت این سوال، بیایید یک سایت کوچک معمولی با یک سیستم زمینی متشکل از یک یا دو میله مسی را در نظر بگیریم که به زمین کوبیده شده و به تابلو ورودی برق متصل است. در اینصورت اگر خانه هنوز به خط برق وصل نشده باشد، یک تستر مقاومت زمین 3 پل(یا یک ابزار 4 پل که برای تست 3 پل پیکربندی شده است) برای اندازه گیری مقاومت زمین خانه کافی است. میله اگر خانه به خط برق وصل شده است، یک تستر مقاومت زمین کلمپی می تواند مقاومت میله زمین خانه را اندازه گیری کند. اگر یک ابزار 3 یا 4 پل را برای این کار انتخاب می کنید، یکی از نکاتی که باید در نظر داشت فواصل مورد نیاز برای قرار دادن میله کمکی است. به عنوان مثال، انجام آزمایش افت پتانسیل بر روی یک میله تک الکترودی که به عمق 2.5 متر کوبیده شده است، به حداقل 25 تا 30 متر سیم تست نیاز دارد. اگر میله های زمینی بیشتری استفاده شود، فاصله مورد نیاز افزایش می یابد. کیت‌های تست مقاومت زمین شامل ابزار اندازه‌گیری، الکترودهای کمکی و رادها هستند. طول سیم معمولی ارائه شده در این کیت ها 50، 100 و 150 متر است. ما پیشنهاد می کنیم یک کیت تست مقاومت زمین با سیمهایی که حداقل یک واحد بیشتر از نیاز کنونی شما باشد انتخاب کنید. بنابراین اگر در حال حاضر سیم 50 متری کار شما را راه می اندازد، حتما کیتی که شامل 100 متر طول باشد، حاشیه خطای خوبی را ایجاد می کند. برای سایت‌های بزرگ‌تر با چندین میله یا شبکه‌های زمینی، کیت‌هایی را در نظر بگیرید که سیمهای 200 متر و به بالا را دارند.

برای درک بهتر مطالب فوق و همچنین ارائه موارد تکمیلی، شما را به تماشای کلیپ زیر که وبیناری است در خصوص تکنیک های جدید تست مقاومت زمین دعوت میکنیم. 


  ادامه